Järgmine Õpetatud Eesti Seltsi koosolek toimub kolmapäeval, 20. märtsil 2019 kell 16.15 Jakobi 2-230.
Ettekande peab Madis Maasing teemal “Reformatsioon, kirikuvarad ja võim – tüli Riia peapiiskopi ja linna vahel 1520.–1550. aastatel”
Riia kui keskaegse Liivimaa majanduslikult ja poliitiliselt olulisim linn oli sageli tüliõunaks piirkonna kahe võimsaima maaisanda – Saksa Ordu Liivimaa haru ja Riia peapiiskopi vahel. Linna relevantsust rõhutab ühe tulevase Riia peapiiskopi väide: „Wer Rige hat, der hat Leifflandt“ („Kelle käes on Riia, selle käes on Liivimaa“). Tülid Riia pärast jätkusid teatud vaheaegadega ka seejärel, kui ordu ja peapiiskop leppisid kokku ühises võimus linna üle (1452).
Ettekanne keskendub viimasele suurele heitlusele Riia pärast, mis toimus 16. sajandi II veerandil. Eelkõige olid konfliktis Riia linn ja peapiiskop, sest luterliku reformatsiooniga kaasa läinud riialased otsustasid end anda ordu ainuvõimu alla ning konfiskeerisid peapiiskopilt ja toomkapiitlilt kõik kirikuvarad, kaasa arvatud peapiiskopkonna olulisima pühakoja, toomkiriku. Peapiiskop ei kavatsenud kaotusega leppida ning kasutas oma võimu taastamiseks laia arsenali vahendeid: läbirääkimisi linna ja orduga, liite Liivimaa-siseste ja -väliste jõududega ning pöördumist nii paavsti, Püha Rooma riigi keisri kui ka keisririigi kõrgeimate kohtuvõimude poole. Pikaks veninud ja komplitseerituks muutunud tüli käik näitab hästi, millised olid tegelikud Liivimaa-sisesed jõuvahekorrad ja kuidas selle poliitiline süsteem Liivimaa sõja eelsetel kümnenditel toimis.
Kõik oodatud!