Meditsiinitöödest ja nende autoritest Academia Gustaviana’s

Järgmine Õpetatud Eesti Seltsi koosolek toimub:

15.02.2012 kell 16.15 Lossi 3-427

KAARINA REIN esineb ettekandega:
“Meditsiinitöödest ja nende autoritest Academia Gustaviana’s”

Alates rootsiaegse Tartu gümnaasiumi rajamisest kuni Academia Gustaviana tegutsemisaja lõpuni, so aastatel 1630–1656, jõudis Tartus ametis olla 3 meditsiiniprofessorit — Johannes Raicus, Johann Below ning Sebastian Wirdig. Academia Gustaviana arstiteaduskonnas oli tudengeid teiste teaduskondadega võrreldes väga vähe ning ka 17. sajandist pärinevate meditsiinialaste kirjutiste hulk oli Tartu ülikoolis väike. Academia Gustaviana perioodil Tartus meditsiinitöid ette kandnud üliõpilastest oli vaid üks tulevane arst, ülejäänuid neli aga loodusteaduslike kõrvalhuvidega teoloogiaüliõpilased ja tulevased vaimulikud.

Sellegipoolest oli Tartu ülikool 17. sajandil kõige idapoolsem Euroopa ülikool ning rootsiaegset Tartu ülikooli võib pidada Ida-Euroopa oluliseks meditsiinimõttekeskuseks. Võib öelda, et Tartus aastatel 1630–1656 koostatud meditsiinialastes töödes peegelduvad nii varauusaegsed teaduslikud arusaamad kui ka antiikkirjandusele ja Piiblile toetuv mütoloogilis-religioosne pilt meditsiinist ja selle võimalikest leiutajatest.

Ent Academia Gustaviana aegsed arstiteaduslikud tööd ei paku huvi pelgalt meditsiiniajaloo seisukohast. Kuivõrd meditsiinitööde esitajad õppisid enamasti filosoofia- või teoloogiateaduskonnas, kajastus arstiteaduslikes disputatsioonides ja oratsioonides suuresti Academia Gustaviana’s omandatud humanitaarharidus.

Kõik huvilised on oodatud!

 

Enne ja pärast koosolekut on võimalik osta soodushinnaga äsjailmunud ÕES 2010 aastaraamatut. Vt täpsemalt http://www.ut.ee/OES/publikatsioonid/